- Montaż karniszy stylowych, nowoczesnych, klasycznych
- Gwarancja na montaż
- Demontaż starego karnisza
- dobór odpowiedniego systemu mocowania
- doradztwo w zakupie
- wieszanie firanek i zasłon
Karnisz, niedoceniany element naszego wnętrza.
W zależności od funkcji i zapotrzebowania w dzisiejszych czasach produkuje się trzy rodzaje karniszy drewniane, metalowe lub plastikowe z lekkich i stosunkowo trwałych tworzyw sztucznych. Często wszystkie trzy rodzaje materiałów możemy znaleźć w jednym zestawie karniszy z akcesoriami.
Obecnie mamy karnisze mocowane do sufitu lub ściany, a także między ścianami. W przypadku małych firanek tzw. zazdrostek mocujemy specjalne pręty do ramy okiennej. Karnisz i sposób mocowania warto dopasować do własnego wnętrze. Dobór będzie zależny od typu ścian, ale również ilości i wielkości okien na ścianie, wysokości na jakiej okno jest ustawione i funkcji jakiej zasłona ma pełnić.
Jeżeli mamy karnisze drążkowe, czyli w kształcie rurki, często są one teleskopowe, czyli takie, których długość możemy regulować w zależności od wymiarów naszego pokoju. W przypadku innego rodzaju karniszy możemy je przyciąć lub kupić na miarę już w sklepie lub łączyć za pomocą specjalnie dostosowanych łączników. Płaskie szyny, które stosujemy przy suficie można zasłonić specjalnymi listwami ozdobnymi drewnianymi, plastikowymi lub metalowymi w celu podniesienia estetyki wykonania. Szyny mogą być jedno-, dwu- i trzytorowe, w przypadku karniszy rurkowych jedno- i dwubiegowe. Ilość torów (biegów) dostosowujemy do tego co będziemy na nich wieszać, czy wystarczą nam firany, czy też mamy ochotę przywiesić zasłonę i lambrekin. Lambrekiny to podłużne pasy tkanin wieszane pod sufitem w celach zdobniczych.
Obecnie producenci karniszy oferują nam rożne wzory, kolory i styl karniszy. Karnisze mają przede wszystkim spełniać swoją funkcje, ale od nas zależy czy funkcją tą będzie podtrzymywanie firany i zasłony, czy będą elementem dekoracji w domu.
Mamy karnisze tradycyjne i w nowoczesnym stylu, bardziej ekskluzywne karnisze są nazywane karniszami apartamentowymi. Karnisze ekskluzywne apartamentowi wybierane są często spośród karniszy metalowych galwanizowanych lub pokrytych specjalnymi, trwałymi lakierami, nierzadko stylizowanymi np. na mosiądz. Oprócz tradycyjnych kółek z żabkami firmy oferują specjalne suwaki lub haczyki umożliwiające przesuwanie firan i zasłon. Specjalnie dostosowane do zaczepów rolki wyciszają przesuwanie firan. Jeśli zdecydujemy się na karnisz drążkowy, warto przeglądnąć katalogi z gałkami lub innymi ich zakończeniami, ponieważ oferty firm często są bardzo bogate w tego typu akcesoria. Mamy do wyboru gałki tradycyjne – podłużne i okrągłe lub bardziej nowoczesne w kształtach geometrycznych, nierzadko łączące równocześnie drewno z aluminium.
Do zamocowania karniszy używamy specjalnych wsporników, drążków i szyn. W montażu bardzo ważny jest pomiar i odpowiednie miejsce umieszczenia karniszy, w taki sposób, aby firany nie zahaczały o klamki lub grzejnik, a ich używanie pozwalało jednocześnie na swobodne otwarcie okna.
Odpowiednio dobrane karnisze wraz z wyposażeniem oraz odpowiednio zamocowanie zgodnie z ergonomią i funkcją w domu pozwalają na bardzo gładkie przesunięcia firan i zasłon w domu. Możemy dodatkowo zadbać o długotrwałą czystość naszych firanek, kiedy przesuwać je będziemy z użyciem specjalnych długich kijów.
W akcesoriach mamy różne elementy pozwalające na ozdabianie naszych firan, warto spojrzeć na zatrzaski, opaski lub klamry ozdobne np. w kształcie muszli, kokard lub listków, które pomogą zwrócić uwagę gości na nasze okna. Ważnym elementem jest dekoracyjne upięcie zasłon i firan według naszych upodobań. Wybierając karnisz warto wcześniej zastanowić się jakbyśmy chcieli, aby wyglądało nasze okno.